Anasayfa  Aktif Konular  Üyeler  Forum'da Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş Yap
Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınZiraat TROY Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınGelir Belgesiz Kredi Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayınipotek kaldırmıyorlar Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınTürkiye İş Bankası’ndan ban... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınReel sektörün borcunda yük ... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınTürkiye Bankalar Birliği�... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınLübnanlı Odeabank Türkiye’d... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınEv Halkının Borç Tutarı 18 ... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınKarşılıksız çek sayısı yarı... Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın259 şubesini kapatacak 680 ...
Akbank
 Türkiye Bankacılık Bilgi ve Yardımlaşma Forumu | Türkiye'de Faliyet Gösteren Bankalar | Akbank
Mesaj icon Konu: Akbank'tan KOBİ'lere 'Karekodlu Çek' Uygulaması Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
bankabilgileri
Yönetici
Yönetici
Simge

Kayıt Tarihi: 01-Ocak-2006
Konum: Konya
Gönderilenler: 418

Tesekkür: 1
Rep: 1


Aktiflik
48%
Seviye
48%
Deneyim
60%
Alıntı bankabilgileri Cevaplabullet Konu: Akbank'tan KOBİ'lere 'Karekodlu Çek' Uygulaması
    Gönderim Zamanı: 25-Ağustos-2015 Saat 16:42
Akbank, ticarete hız kazandırmak amacıyla KOBİ'ler için hayata geçirdiği "karekodlu çek" uygulamasıyla çek ile yapılan alışverişleri daha güvenli duruma getirecek.
Akbank'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, Kredi Kayıt Bürosu tarafından, Türkiye Bankalar Birliği iş birliği ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği desteğiyle geliştirilen "karekodlu çeki" müşterilerinin kullanımına sunan ilk bankalardan olan Akbank, bu önemli atılımıyla çek ile yapılan alışverişleri daha güvenli duruma getiriyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akbank KOBİ Bankacılığı'ndan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Bülent Oğuz, karekodlu çekleri "ticaretin hızlandırıcısı" olarak nitelendirerek, "Vadeli çek, KOBİ müşterilerimiz için önemli bir finansman kaynağı, onlar alım ve satımlarını vadeli yapıyorlar, piyasa böyle dönüyor" dedi.

Oğuz, hizmete ilişkin şu bilgileri verdi:

"Vadeli alımlarında çek kullanmak isteyen KOBİ'lerimiz için vade ve teminat sorunu çıkabiliyor. Çekli ödemeyi kabul eden firmalar, çekin vadesinde ödenip ödenmeyeceği konusunda güven problemi yaşayabiliyorlar. Bu nedenle, nakit çalışmak istiyorlar ve vadeli olsun olmasın, çeki baştan ödeme aracı olarak kabul etmiyorlar ya da çekin yanı sıra farklı teminatlar talep edebiliyorlar. Bu noktada, karekodlu çekin önemi ortaya çıkıyor. Karekodlu çek kullanan KOBİ'ler, geçmiş çek ödeme performanslarının güvenilir bir kaynaktan sorgulanabilir olması nedeniyle söz konusu güven problemini aşabiliyor ve rahatlıkla ileri vadeli işlem yapabiliyor."

Karekodlu çeki müşterilerin kullanımına sunan ilk bankalardan biri olduklarına işaret eden Oğuz, önceden hazırlık yaparak uygulama başlar başlamaz harekete geçtiklerini aktardı.

Oğuz, karekodlu çeki elinde bulunduran kişilerin Findeks'in mobil uygulaması ile çek üzerindeki karekodu okutarak keşidecinin özet çek raporuna ulaşabildiğini, bu yeni özelliğin çekin güvenilirliğini artırdığını ve keşideci açısından bir itibar göstergesi olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Çünkü karekodlu çeki alan kişiler çek keşidecisinin ödeme geçmişine ulaşabiliyorlar. Karekodlu çekler, yaygınlaşmasıyla birlikte, çek kabul edenler tarafından daha fazla tercih edilir duruma gelecek. Süreç içinde, çeklerini zamanında ödeyen ve çek endeksi yüksek olan müşterilerin çekleri piyasada ağırlık kazanacaktır. Bu da iç piyasada ticaretin daha sağlıklı yapılabilmesini ve çekli tahsilatların daha güvenli hale gelmesini sağlayacaktır. Banka olarak, karekodlu çeklerin işleyiş, süreç ve ücretini de klasik çek ile aynı yapıyoruz. Dileyen müşterilerimiz klasik çekleri de kullanmaya devam edebilirler."

http://beyazgazete.com/haber/2015/8/19/akbank-tan-kobi-lere-karekodlu-cek-uygulamasi-2834471.html
IP Özel Mesaj Yolla  Tesekkur Et
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Açık Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Açık Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Powered by Web Wiz Forums version 8.06
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide