Anasayfa  Aktif Konular  Üyeler  Forum'da Ara  Yardım  Kayıt Ol  Giriş Yap
Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınZiraat TROY Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınGelir Belgesiz Kredi Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayınipotek kaldırmıyorlar Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınTürkiye İş Bankası’ndan ban... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınReel sektörün borcunda yük ... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınTürkiye Bankalar Birliği�... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınLübnanlı Odeabank Türkiye’d... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınEv Halkının Borç Tutarı 18 ... Konuyu Görüntülemek İçin TıklayınKarşılıksız çek sayısı yarı... Konuyu Görüntülemek İçin Tıklayın259 şubesini kapatacak 680 ...
Bankacılık Haberleri
 Türkiye Bankacılık Bilgi ve Yardımlaşma Forumu | Kredi Kartı ve Banka Kampanyaları | Bankacılık Haberleri
Mesaj icon Konu: Ev Halkının Borç Tutarı 18 Bin Liraya Ulaştı Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Yazar Mesaj
bankabilgileri
Yönetici
Yönetici
Simge

Kayıt Tarihi: 01-Ocak-2006
Konum: Konya
Gönderilenler: 418

Tesekkür: 1
Rep: 1


Aktiflik
48%
Seviye
48%
Deneyim
60%
Alıntı bankabilgileri Cevaplabullet Konu: Ev Halkının Borç Tutarı 18 Bin Liraya Ulaştı
    Gönderim Zamanı: 07-Aralık-2017 Saat 08:59

Ev Halkının Borç Tutarı 18 Bin Liraya Ulaştı


Ekonominin gergin havasında ev halkı borcu son bir sene içinde 77.3 milyar lira yükseldi.


29 milyon vatandaşın banka benzeri finansal kuruluşlara 541.7 milyar lira tutarında borcu bulunuyor. Toplumun büyük bir kesimini ilgilendiren borçlar devamlı olarak artış göstermekte. Artan işsizlikle beraberinde yüksek enflasyonun karşısında yetersiz gelen maaşlar ve ihtiyaç duyulan ürünlerin fiyat yüksekliği ailelerin harcayacağı geliri daha da düşürüyor. Tüm bunların yanı sıra birlikte borçlanmaya devam eden hane halkının borçları hızla artmakta. Türkiye'de 29 milyon vatandaş finansal kuruluşlara 541.7 milyar lira tutarında borçlandı. Kişi başına düşen ortalama borç 18 bin lirayı aşmakta. Ev halkının Eylül 2016 tarihinde 464.4 milyar lira tutarında olan ortalama borcu 12 aylık süreçte 77.3 milyar lira (Yüzde 16.6) arttı. Ailelerin borçlarının yüzde 90.9'luk kısmı bankalara, kalanı ise finansman şirketleri, TOKİ ve varlık yönetim şirketlerine bulunmakta.

TOKİ’ye Borç 16 Milyar Lira

Merkez Bankası'nın yayınladığı senenin son Finansal İstikrar Raporu’ndan elde edilen veriler dahilinde, ev halkının bankalara 491.8 milyar lira tutarında, finansman şirketlerine ise 15.2 milyar lira tutarında borcu var. TOKİ’ye ise aile halkının toplam borcu 16 milyar lira. En çok ihtiyaç kredisi kulanılmaktayken, ihtiyaç kredilerinin toplam borcu 206 milyar lira tutarında. Bir senede yüzde 19.2 oranında yükselen ihtiyaç kredileri borcu toplam borcun yüzde 38'lik payını elinde tutuyor. İhtiyaç kredilerinden sonra 204 milyar lirayı aşkın konut kredisi borçları gelmekte. Konut kredisi borçları bir senede yüzde 19 oranında artış gösterdi. Kredi kartı borçları 95.8 milyar liraya ulaştı.

Türkiye Bankalar Birliği (TBB)’nin elde ettiği eylül ayı raporunda, bankalara bireysel kredi ve kredi kartlarıyla borçlanan kişilerin sayısı son bir senede 3 milyon kişi yükselerek 29 milyon kişi oldu. Ortalama kredi bakiyesi ise 18 bin lira seviyesinde seyretmekte. Eylül ayının sonlanmasıyla 158 bin kişi ilk defa bireysel kredi kullandı. İlk defa 136 bin kişi kredi kartı, 35 bin kişi konut kredisi, 81 bin kişi ise ilk kez kredili mevduat hesabı kullandı.

https://www.ekonomi7.com/haber/9384/ev-halkinin-borc-tutari-18-bin-liraya-ulasti.html
IP Özel Mesaj Yolla  Tesekkur Et
Yanıt Yaz Yeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Powered by Web Wiz Forums version 8.06
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide